Jak widzi pies ?Jak widzi pies ?

U zwierząt narząd wzroku, jakim jest oko, podlegają ewolucyjnym zmianom, umożliwiającym jak najlepsze dostosowanie się do warunków, w jakich dane zwierzę bytuje. Podobnie oko ludzkie, dlatego tylko umownie można używać pojęć "lepszy/gorszy wzrok", bo każdy ma taki, jaki jest mu potrzebny. To tak jak z nogami: czy lepiej mieć 4 jak pies czy 100 jak stonoga, a może ładnej jak wąż? Mamy dokładnie tyle ile trzeba.
Oczywiste jest natomiast to, że zwierzęta widzą inaczej niż ludzie. Psy lepiej widzą w nocy, inaczej postrzegają kolory, szybciej reagują na ruch.

Na widzenie składa się kilka rzeczy: pole widzenia, postrzeganie światła, ostrość, zdolność postrzegania kolorów, widzenie ruchu. U rożnych gatunków cechy te są odmiennie wyrażone, a dopiero ich suma daje pełne wrażenie wzrokowe.


Widzenie barw.

Tak widzi cz�owiek - tak widzi pies

Wbrew panującym opiniom - psy widzą kolory! Postrzegają je inaczej niż ludzie, ale to mit, że widzi w czerni i bieli. I na tym polu człowiek wreszcie wypada lepiej od psa: prawie 100% naszego dołka siatkówki pokrywają odpowiedzialne za widzenie barw czopki, u psa – tylko 10%. A poza tym mamy 3 ich rodzaje: czerwone, zielone i niebieskie, a pies tylko 2.
Jedne czopki można nazwać fioletowymi (odpowiadają naszym niebieskim) drugie żółtozielonymi z przedłużeniem na podczerwienią (odpowiadają naszym czerwonym). Brak jest zupełnie czopków zielonych.
Co za tym wszystkim idzie, wzrok psa jest podobny do wzroku daltonisty, który nie odróżnia czerwonego od zielonego.

Naukowa teoria mówi, że:
  • od czerwonego, poprzez żółty, do zielonego psy widzą kolor żółty,
  • niebieskozielony widzą jako bezbarwny ewentualnie biały lub w odcieniach szarości,
  • kolor niebieskofioletowy widzą jak niebieski,
czyli generalnie psy widzą świat na żółto i niebiesko (taka piosenka była, nie?) plus szarości.Pole widzenia.

Pierwsza sprawa jest taka: pies jest od człowieka niższy (zazwyczaj). Aby zrozumieć jak pies widzi, trzeba ukucnąć, ewentualnie położyć się na ziemi (w przypadku yorków). Wysokśc na jakiej znajduje się narząd wzroku, zmienia znacznie obszar jaki możemy dostrzec.

Różnica między tym co widzi york (20 cm nad ziemią) i człowiek (170cm)

Drugą rzeczą jest obszar jaki jesteśmy w stanie objąć wzrokiem bez poruszania głową. Pole widzenia człowieka obejmuje ok 180*, z czego 140* to obszar widzenia obuocznego. U psa odpowiednio: 250* i 30*-60* (w zależności od rasy). Z faktu, że pies ma duże pole widzenia,wynika to,że biegnie przed nami, wystarczy, iż nieznacznie skręci głowę i ma nas znów w zasięgu wzroku.


Mówiąc o psim wzroku nie można zapomnieć, że w procesie widzenia bierze udział nie tylko sama gałka oczna. Dochodzą do tego nerwy oraz, co bardzo istotne, mózg. Dlatego prawdopodobnie nigdy do końca nie uda się zbadać tego, jak tak naprawdę widzi pies.

jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat odsyłam do całości artykułu na http://doglife.pl
fragment artykułu i zdjęcia opublikowane za zgodą administratora strony.

Powrót