Pies czy sukaPies czy suka ?

Zdecydowanie większość ludzi woli suczki, kierując się powszechną opinią, iż są one bardziej spokojne, towarzyskie i rodzinne. Problemem jest pojawiająca się 2 razy w roku cieczka (u młodych suk jest ona 1 raz w roku i pojawia się ona nie regularnie), podczas której należy pilnować i chronić suczkę przed natarczywymi psami i niechcianą ciążą.
Czasem suczki potrafią być nieposłuszne w czasie cieczki, zachowywać się nerwowo i bywają nadpobudliwe. Można oczywiście wysterylizować suczkę ale wiąże się to ze sporymi kosztami (większymi niż przy kastrowaniu psa).
Jeżeli chcielibyśmy hodowlę musimy liczyć się z kosztami: pielęgnacji, krycia, odpowiedniej karmy dla suczek w ciąży itp i oczywiście ciężką pracą przy odchowaniu szczeniąt, a i znalezienie dobrych domów dla szczeniąt bywa trudne.

Pies jest zwykle mocniejszy w budowie niż suka. Jest wiernym i wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Trzeba większej cierpliwości podczas okresu dojrzewania, ale gdy dorośnie będzie mniej wymagający niż suczka, a może nawet wierniejszy.
Jeśli ktoś posiada dom i pięknie zadbany ogród to znaczenie przez psa wszystkich krzaków może być irytujące, zaś suczka zazwyczaj będzie się załatwiać w ulubionym miejscu. Rozwiązaniem jest przeznaczenie części terenu na toaletę dla psów i przyzwyczajenie ich do załatwiania się w jednym miejscu od szczenięcia .
Należy jeszcze wspomnieć ze obecność suki w cieczce w najbliższej okolicy sprawia, że psy wprost tracą rozum, często uciekają z domu.

Jeżeli chodzi o warunki utrzymania i codzienną rutynę, różnice pomiędzy psami i sukami właściwie nie istnieją.


fragmenty z książki - Anna Magdalena Pol pt. "Yorkshire Terrier"


Powrót