Dlaczego w�a�nie York ?Dlaczego właśnie York ?

Yorkshire Terrier, to mały pies o wesołym usposobieniu i pięknym włosie. Na całym świecie psy tej rasy są bardzo popularne i chętnie kupowane zarówno przez rodziny z dziećmi, jaki i osoby na emeryturze.
Dziś Yorkshire Terriery, zwane popularnie Yorkami, znajdują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych i najchętniej kupowanych psów rasowych w Polsce, podobnie zresztą jak na całym świecie.
Od wielu lat jest to jedna z najliczniej prezentowanych ras na wystawach psów rasowych, a jednocześnie ringi wystawowe, gdzie są prezentowane te małe terriery, przyciągając ogromną publiczność. Poruszający sie z gracja mały pies, o długim, błyszczącym włosie, często z kokardką na czubku głowy zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych.

Yorkshire Terrier, to mały bardzo energiczny pies, chętny do zabaw, znakomity pies do towarzystwa dla ludzi w każdym wieku.
Ogromną zaletą yorka jest jego rozmiar, nieduży pies - który zmieści się do każdego mieszkania, o niewielkiej wadze - wiec można go zawsze wziąć na ręce, gdy zajdzie taka potrzeba (autobus, pociąg, sklep) bardzo atrakcyjny wygląd - choć pielęgnacja szaty wymaga wiele wysiłku. Jednak wymagająca pielęgnacja jest niewielkim obciążeniem zważywszy, że psy tej rasy posiadają włos, na który większość osób mających alergie na sierść psa nie reaguje. Struktura włosa zbliżona jest do włosa ludzkiego, nie posiada podszerstka, a włos okrywowy rośnie przez całe życie psa, podobnie jak u człowieka.

Jak wszystkie terriery ma wrodzony instynkt obrony terytorium i zawsze ostrzeże swojego właściciela przed intruzem, choć nie należy liczyć, ze obroni domostwo.

Niestety wadą jest nadmierne szczekanie u niektórych osobników (niejednokrotnie wynika z niewłaściwego wychowania), co może zniechęcić do tej rasy przyszłych właścicieli.

Psy te znakomicie dogadują się z dziećmi, są pełne entuzjazmu, wrażliwe i uczuciowe a jednocześnie chętnie przesiedzą cały dzień na kolanach.

Yorki jako terriery potrzebują ruchu, lecz ich rozmiary powodują, że spacery z nimi nie muszą trwać godzinami, lecz mogą to być krótkie wyjścia. Jednak trzeba pamiętać, że są to psy, które źle tolerują zarówno mrozy jaki i upały, tak więc zimą należy zadbać o okrycie dla psa a latem zdecydowanie unikać wyjść podczas największych upałów. Z powodu niskiego wzrostu i specyficznej szaty należy też zabezpieczyć psa przed chodzeniem w deszczu lub po kałużach.

Psy tej rasy są odważne wobec większych psów, dobrze współżyją z innymi zwierzętami domowymi. Są niezwykle oddane właścicielom i najchętniej nie rozstawałyby się z nimi nawet na chwilę.
Przy niewielkich rozmiarach pozostają jednak prawdziwymi terrierami, toteż wymagają starannego i konsekwentnego wychowania.

Yorkshire terriery można zobaczyć nas zawodach agility, cierpliwość i konsekwencja w treningach może z tego małego toy terriera uczynić sportowca.

Musimy pamiętać, ze York terrier to nie maskotka, ale żywa istota o charakterze typowego terriera i „du�ym” sercu. Jak każdy pies wymagać będzie od nas regularnych spacerów, karmienia i codziennej pielęgnacji.


Yorkshire terrier zazwyczaj kojarzy nam się z eleganckim, uroczym, salonowym pupilem z kokardką na czubku głowy. Należy jednak pamiętać, że jest jak jego nazwa wskazuje terrierem, a nie psem ozdobnym i do dziś zachować typowe cechy i uzdolnienia terrierów.
Jest żywym, pewnym siebie, bardzo aktywnym psem. Wszędzie go pełno, uwielbia ruch, chętnie przebywa na dworze i dobrze się sprawdza jako towarzysz ludzi aktywnych, lubiących wędrówki.


fragment z książek:
Marzeny Kaca-Bibrich pt. "YORKSHIRE TERIER"
Anna Magdalena Pol pt. "Yorkshire Terrier"Powrót