Jak zaj�c psa, gdy zostaje sam w domu ?Jak zająć psa, gdy zostaje sam w domu ?

Gdy wychodzimy do pracy i zostawiamy psa samego w domu, przez większość czasu on się po prostu nudzi i śpi. Jeśli jednak pies ma zgromadzone pokłady energii, a przy tym cechuje się sporym sprytem będzie szukać sobie zajęcia, które uatrakcyjni mu samotnie spędzony czas. Zdziwilibyście się na jakie pomysły wpadają czasem psy.
Czasem jednak sytuacja nie rysuje się zabawnie - pies może zniszczyć całe mieszkanie, a jednym z powodów takiego zachowania może być właśnie nuda.

Co więc zrobić z zostawianym psem ? Znaleźć mu ciekawe zajęcie, zanim wpadnie na pomysł przeczesania mieszkania i wyjedzenia zapasów na czarną godzinę.

Zabawka typu Kong.

sklep.mampsa.pl


Gumowa zabawka w kształcie gruszki. Z jednej strony ma otwór do wsadzania smakołyków, z drugiej zaś małą dziurkę, którą uwalnia się zapach. Napełniamy i zostawiamy psiakowi do wygryzienia, wylizania, wyrzucenia (mój psiak podrzuca go do góry i sprawdza, czy nic nie wypadło.

Oryginalny kong ma szokująca cenę, ale można nabyć odpowiednik tej zabawki w cenie ok. 20-30 zł (w zależności od wielkości psa), wyprodukowany przez firmę Trixie. Sama posiadam i polecam. Bardzo fajna psia zabawka pochłaniająca sporą ilość czasu. Grunt, by nafaszerować ją czymś, co pies naprawdę uwielbia, np. pasztet, serek topiony, kawałeczki szynki. Czasem, można dołożyć małą łyżeczkę masła orzechowego.
Ja robię konga "przekładanego" - na spód daję kawałeczki kiełbaski albo sera żółtego i przykrywam to serkiem topionym. W ten sposób pies nie zrezygnuje czując zapach kiełbaski, a musi się namęczyć, żeby wylizać cały serek. Pamiętajmy, że jedzenie w kawałkach pies wyciągnie szybciej, niż takie w formie mazi.


Kulka z przegródkami lub plastikowa butelka.

Wersja nie wymagająca nakładów finansowych to wypełnienie smakołykami plastikowej butelki. W zależności od wprawy psiaka rozstawiamy ją odkręconą lub nie, a możemy też wyciąć w niej małe dziurki. Duży minus: ogromny hałas.
Inna opcja to kortówka, w której robimy małe dziury z dwóch stron. Minus: pies zjada smakołyki i rozgryza piłkę na części, mała pojemność, szybko wypadają. .

sklep.mampsa.pl


Wersja wymagająca ok. 20-40 zł (w zależności od wielkości psa) to zakup kuli "smakuli".
Jest to gumowa piłka, podzielona wewnątrz przegródkami, która posiada dwa otwory - jednym smakołyki wsadzamy, drugim wylatują.

Wypróbowałam dwa sposoby nie wymagające wkładu finansowego i z radością wydałam 25 zł na kulę smakulę. Wsadzamy do niej raczej twarde smakołyki lub pokrojony w kostkę serek, kiełbaskę czy parówkę. Mój psiak po zjedzeniu smakołyków sam bawi się piłką - podrzuca ją i goni - co wygląda cudownie.

W sklepach dostępna jest również plastikowa kula smakula ma regulowany otwór, przez który wypadają przysmaki, aby dopasować go do ich wielkości oraz stopnia zaawansowania psa w tej zabawie. Zabawka wykonana jest z plastiku, przez co może hałasować przy intensywnej zabawie.
Cena ok. 10-20zł. (zależy od rozmiaru).

sklep.petsmile.pl
Zabawa w szukanie smakołyków.

Czasem nie potrzeba żadnych zabawek i wystarczy skroić smakołyki w kostkę i rozrzucić po mieszkaniu - najlepiej w jakieś zakamarki - pod niskim stolikiem, pod krzesłem, w kącie, tak, by psiak musiał sobie sam poszukać i najlepiej trochę się namęczył z wyciągnięciem przysmaku, np. poprzez wczołganie pod stolik. Ważne tylko, by na tym stoliku nic nie było,w razie, gdyby psina wstała razem ze stolikiem.
Kość lub gryzak.

sklep.mampsa.pl


Jeśli nasz psiak lubi takie przysmaki, jak uszy świni, czy spore kości, to możemy zostawić mu po prostu taką niespodziankę do zabawy na cały dzień. Jeśli psiak zjada za szybko takiego gryzaka i nadal ma za dużo czasu, można dokupić gumową "osłonkę", z której pies będzie gryzaczka wyciągać.
Do tej gumowej zabawki wsadzamy podłużny gryzak, jak np. dental stick do czyszczenia zębów i zostawiamy psiaka z tą łamigłówką.

Dostępne różne rozmiary i kształty. Cena zależna od rozmiaru.

Ja jako hodowca Candy York odradzam pozostawienie psiaka z gryzakami samego - niestety wielu właścicieli daje psu takie właśnie przysmaki do zabawy podczas ich nieobecności, odradzam - zbyt duży kęs może zadławić - dlatego radzę obserwować psiaka przy jedzeniu i pilnować żeby nie łykał zbyt dużych kawałków.

Telewizor.

chn24.pl


Niektórym psom wystarcza włączony telewizor, by dobrze się bawić. Zazwyczaj psy lubią oglądać kolorowe, proste w animacji kreskówki. Natomiast kanały zwierzęce mogą być dla nich bardzo niepokojące.
Jeśli zostawiamy psu włączony telewizor, warto wyciszyć dźwięk. Jednak zanim zostawimy psa z włączonym odbiornikiem należy sprawdzić, czy pies rzeczywiście to lubi. Niektóre psy boją się telewizora i odczuwają dyskomfort w starciu z nim.

Jest wiele sposobów na zajęcie psu czasu spędzanego samotnie. Pamiętajmy jednak, że pies to gatunek stadny i bez towarzystwa człowieka usycha. Poświęćmy swojemu psu, jak najwięcej czasu możemy, on odpłaci nam z nawiązką. Pamiętajcie, że pies najbardziej lubi wyjść z właścicielem na spacer, pobawić się piłeczką, czy poprzeciągać sznurkiem. Pies lubi ćwiczyć komendy, kiedy zostaje po nich nagrodzony (również pochwała). Oczywiście pies lubi się też wylegiwać, ale najbardziej po aktywnie spędzonym czasie z właścicielem-przyjacielem.


Autor: Justyna Wójcik,
żródło: http://wychowaniepsow.blogspot.com


Powr�t