Jak znale�� dobr� hodowl� ?Jak znaleźć dobrą hodowlę?

Pamiętaj – nie kupuj psa pod wpływem impulsu, decyzja o posiadaniu psa powinna być staranie przemyślana, kupujesz żywe zwierzę, które towarzyszyć Ci będzie przez najbliższe kilkanaście lat.

Gdy już podjęliśmy decyzję i zdecydowaliśmy się powiększyć naszą rodzinę, powinniśmy starannie poszukać dobrej hodowli.
Najlepiej szukajmy hodowli nie za dużej, (najlepiej domowej), czyli ludzi, którzy są pasjonatami jednej rasy (ewentualnie dwóch-trzech), gdzie hodowca ma możliwość poświęcić psom wystarczającą uwagę i czas.
Nie kupujmy psów z hodowli, gdzie hodowane rasy zmieniają się z zależności od mody.
Warto przed zakupem odwiedzić kilku hodowców i zapoznać się z warunkami utrzymywania przez nich psów i zachowaniem zwierząt. Dobry hodowca powinien udzielić odpowiedzi na wszelkie pytania, jakie, możesz mu zadać. Psy w hodowli powinny być czyste, zadbane, w dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej.

Należy również uważać na hodowle, które w dzisiejszych czasach nazwane są pseudohodowlami, których niestety zwłaszcza hodujących Yorki nie mało. Takowe hodowle powinno omijać się szerokim łukiem, gdyż są one nastawione jedynie na zysk (jak najmniej zainwestować, jak najwięcej zyskać), rozmnażają zwierzęta bez jakiegokolwiek dozoru, Suki kryte są co cieczkę - czyli dwa razy w roku, szczeniaki są trzymane z reguły w złych warunkach, matka i maluchy są niewłaściwie żywione, częstokroć w celu zminimalizowania kosztów szczeniaki nie są ani odrobaczane ani szczepione. Bywa, że szczeniaki oddawane są do nowych domów wcześniej niż ma to miejsce w porządnych hodowlach, czyli przed 7 tygodniem życia, co niestety ma negatywny wpływ na psychikę jak i socjalizację malucha.
Niestety także wśród hodowców psów rodowodowych zrzeszonych w ZK w Polsce zdarzają się niechlubne wyjątki, rozmnażające wyłącznie dla korzyści materialnych, dlatego tak istotne jest rozsądne podejście do wyboru hodowli, z której weźmiemy szczeniaka (rozmowy z hodowcami, odwiedzanie hodowli, oglądanie warunków hodowli).Powrót