�ywienie Yorkshire Terriera.Żywienie Yorkshire Terriera.

Właściwe żywienie psów powinno odpowiadają normą ich zapotrzebowania na energię, składniki pokarmowe, związki, mineralne i witaminy. Zarówno niedobór, jak i nadmiar poszczególnych składników może niekorzystnie odbić się na zdrowiu naszego pupila.

To nasza decyzja, w jaki sposób będziemy karmić naszego yoreczka, możemy przygotowywać posiłki w domu lub zdecydować się na którąś z gotowych karm.

W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków w domu, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, ze trudno będzie nam wyważyć wszystkie składniki pokarmowe. Nieprawidłowości żywieniowe mogą zakłócić wzrost, rozwój oraz rozród.
Osobiście jestem zdania, że najlepiej dobrany posiłek "kombinowany" nie będzie w pełni zbilansowany tak jak dawka karmy gotowej, która zawiera wszystkie potrzebne składniki niezbędne do zdrowego odżywiania psa. Jeśli jednak jesteśmy zdeklarowanymi tradycjonalistami pamiętajmy, że york, choć mały, jest tak samo zwierzęciem mięsożernym jak duży owczarek czy dog, tak więc podstawę jego menu powinno stanowić mięso. Możemy podawać praktycznie każdy rodzaj mięsa: wołowe, jagnięce, drób, cielęcinę, chude wieprzowe, koninę, poza tym filetowane - gotowane ryby. Jako pokarm białkowy godne polecenia są także: twarożek, żółty ser, gotowane jajka, jogurt naturalny. W zestawie nie może zabraknąć warzyw i owoców drobno utartych surowych lub gotowanych.

Często właściciele twierdzą ze ich ulubieńcy potrzebują urozmaiconego pokarmu i często zmieniają rodzaj (komponenty) posiłku. W wyniku takiego żywienia często występuje złe przyswajanie składników pokarmowych, ponieważ pies nie jest w stanie tak szybko przystosować się do zmian i wytworzyć odpowiednich enzymów trawiennych.

Tradycyjne posiłki przyrządzane w domu często nie odpowiadają zapotrzebowaniu psa na poszczególne składniki, dlatego wiele firm produkuje dla psów gotowe suche i puszkowane karmy.
Podlegają one stałemu nadzorowi, są kompletne i prawidłowo zbilansowane, zawieraj wszystkie składniki pokarmowe, których potrzebuje pies. Cena często wydaje się szokująca, pamiętajmy jednak, że nie istnieje zestawienie "tani i dobry", po prostu nie da się wyprodukować tanio dobrego pokarmu. Do przygotowania wysokiej jakości karmy muszą być użyte dobrej jakości składniki, a zakup takich produktów na wolnym rynku jest dość drogi. Więc albo tania, albo dobra. Wybór należy do nas.

Każda z firm produkujących karmy proponuje formuły:
 • dla szczeniąt - Junior,
 • młodzieży - Adult,
 • seniorów - Senior,
 • alergików - szeroki wybór,
 • a także suk szczennych i karmiących - przeważnie Puppy, Junior.

Najpopularniejsze karmy wśród hodowców Yorków to:

Royal Canin

Częstotliwość karmienia yorków:
 • do 4 miesiąca życia - 5 posiłków,
 • do 6 miesiąca życia - 3 posiłki,
 • do 12 miesiąca życia - 2 posiłki,
 • pies po ukończeniu 1 roku powinien być karmiony 1-2 razy dziennie. W przypadku psów dużej lub średniej wielkości wystarcza jeden posiłek dziennie wieczorem. Psy małe i miniaturowe powinny otrzymywać 2 posiłki dziennie.

Pies potrzebuje czasu, aby przyzwyczaił się do nowej karmy. Aby uniknąć problemów trawiennych należy stopniowo wprowadzać nową dietę. W tym celu należy mieszać dotychczasową karmę z nową, każdego dnia zwiększając proporcje.
 • dzień 1 i 2 - 75% dotychczasowej diety + 25% nowej karmy,
 • dzień 3 i 4 - 50% dotychczasowej karmy + 50% nowej karmy,
 • dzień 5 i 6 - 25% dotychczasowej karmy + 75% nowej karmy,
 • dzień 7 i kolejne - 100% nowej karmy.

Yorkshire, jako rasa miniaturowa i o dużym temperamencie, mogą i powinny jadać karmy wysokoenergetyczne o wiele dłużej niż psy innych, większych ras. Małe, ruchliwe pieski zużywają dużo energii, jedzą niedużo, często kapryszą i wybrzydzają.
Profesjonalna karma nie wymaga podawania dodatkowych witamin i minerałów. Nie obciąża ilościowo małego żołądka. Ponieważ jest w postaci skoncentrowanej, pies zjada jej stosunkowo mało. Nie brudzi sierści wokół pyszczka i nie niszczy włosa. Karma ta nie kiśnie, można podać ją w każdej sytuacji. Nie powoduje zaburzeń żołądkowych. Można dowolnie regulować jej ilość nie narażając psa na gwałtowne zmiany zawartości składników odżywczych. Jest smakowita i chętnie zjadana przez najbardziej wybredne pieski.
Podawanie wszelkich dodatkowych witamin i "cudownych środków na włos" należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem weterynarii. Często takie polecane przez znajomych z parku specyfiki, mogą spowodować całkiem odwrotne skutki.

fragment z książki Marzeny Kaca-Bibrich pt. "YORKSHIRE TERIER"
fragmenty z poradników royal canin

zdjęcie - royal canin.plPowrót